Skip to content
close
close
 

Zprávy a události

VÍCE PADĚLKŮ VE DRUHÉ POLOVINĚ ROKU 2013, ALE CELKOVÝ POČET ZŮSTÁVÁ NA VELMI NÍZKÉ ÚROVNI

VÍCE PADĚLKŮ VE DRUHÉ POLOVINĚ ROKU 2013, ALE CELKOVÝ POČET ZŮSTÁVÁ NA VELMI NÍZKÉ ÚROVNI

13/01/2014


 

  • Ve druhé polovině roku 2013 bylo z oběhu staženo 353 000 padělaných eurobankovek. Jedná se o velmi nízké množství vzhledem k tomu, že je v oběhu neustále více než 15 mld. pravých bankovek.

  • Z více než 75 % měly padělané bankovky nominální hodnotu 20 € a 50 €. Počet padělků bankovek v hodnotě 10 € se zvýšil, představoval však pouze 6,3 % jejich celkového počtu.

  • V zájmu udržení náskoku před padělateli dnes Eurosystém představuje novou, inovovanou bankovku 10 €, která je v sérii Europa druhá v pořadí.

  • Každou eurobankovku lze snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

  • Eurobankovky zůstávají bezpečným a důvěryhodným platebním prostředkem.

Ve druhém pololetí 2013 bylo staženo z oběhu 353 000 padělaných eurobankovek z oběhu, což představuje oproti předchozímu pololetí nárůst o 11,4 %. Počet padělků však zůstává velice nízký v porovnání s počtem pravých bankovek, které byly v daném období v oběhu (více než 15 mld.).

Níže je uveden trend vývoje pololetních údajů:

Období

2010/2

2011/1

2011/2

2012/1

2012/2

2013/1

2013/2

Počet padělků

364 000

296 000

310 000

251 000

280 000

317 000

353 000

Přesto, že se jedná o malé množství, členové Eurosystému – tzn. Evropská centrální banka (ECB) a 18 národních centrálních bank eurozóny – veřejnosti doporučují, aby se při přijímání bankovek měla na pozoru. Pravost bankovek lze snadno zkontrolovat hmatem, nastavením bankovky proti světlu a jejím nakloněním. Tato kontrola pravosti je popsána na internetových stránkách ECB o euru a na stránkách národních centrálních bank Eurosystému. V případě obdržení podezřelé bankovky je třeba ji přímo porovnat s jinou, která je zaručeně pravá. Pokud se podezření potvrdí, je třeba se obrátit na policii, případně příslušnou národní centrální banku, v závislosti na praxi v dané zemi.

Procentuální rozdělení celkového počtu padělků, které byly staženy z oběhu ve druhém pololetí 2013, zobrazuje podle jednotlivých nominálních hodnot následující tabulka.

Nominální hodnota

€5

€10

€20

€50

€100

€200

€500

Procentuální podíl

0,4%

6,3%

43,0%

35,0%

12,9%

1,4%

1,0%

V uvedeném období:

  • byly i nadále padělány nejčastěji bankovky v nominální hodnotě 20 € a 50 €. Podíl padělaných bankovek 20 € vzrostl a podíl bankovek 50 € klesl. Společně představovaly 78 % padělaných bankovek;

  • vzrostl počet padělaných bankovek 10 €, avšak tato nominální hodnota stále představuje pouze 6,3% celkového počtu padělků; a

  • většina (98,0 %) padělků byla odhalena v zemích eurozóny. Pouze zhruba 1,5 % bylo odhaleno ve členských zemích EU mimo eurozónu a 0,5 % v dalších částech světa.

Eurosystém využívá různých komunikačních způsobů, aby veřejnosti pomohl rozlišovat mezi pravými a padělanými bankovkami a aby subjektům zpracovávajícím hotovost napomohl zajistit, že stroje na zpracování bankovek padělané bankovky spolehlivě určí a stáhnou z oběhu. Eurosystém má povinnost zajišťovat důvěryhodnost eurobankovek a využívat zlepšení v oblasti technologií na jejich výrobu. Série Europa, která je uváděna do oběhu, přispěje k zachování důvěry veřejnosti v jednotnou měnu. Nová série nabídne optimální ochranu proti padělání, protože tyto bankovky budou ještě bezpečnější a trvanlivější.

Člen Výkonné rady ECB Yves Mersch dnes představil novou bankovku 10 € ze série Europa, která následuje po nové bankovce 5 €, vydané 2. května 2013. Ostatní bankovky této série budou uváděny do oběhu postupně v příštích letech.

Informace pro média poskytne paní Elodie Lafitte Nowodazkij, tel.: +49 69 1344 7390.


Evropská centrální banka
Generální ředitelství pro komunikaci a jazykové služby
Kaiserstrasse 29, 60311 Frankfurt nad Mohanem, Německo
Tel.: +49 69 1344 7455
E-mail: info@ecb.europa.eu | internet: http://www.ecb.europa.eu | Kontakty pro média

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.


close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Log in

Forgotten your password?

*Required data


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

A confirmation of the availability of the publications requested will be sent to the name and address indicated in your account. If you would like to send the publications to another address, please indicate this below.

* Required data
** The publications are available free of charge from the ECB as long as stocks last.


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

* Required data


TERMS AND CONDITIONS


LETTER OF INTENT

We wish to use the electronic media and/or print media produced by the European Central Bank (ECB) to inform others. We declare that:
1. Any information or materials received from the ECB will be used for information purposes only.
2. We will not use the “€ OUR MONEY” logo for purposes that could be detrimental to the euro, or for commercial or advertising purposes, and we will adhere to the style guidelines provided in the Partnership Programme.
3. Any electronic materials, pictures, files or documents provided by the ECB will remain its sole property. The ECB will reserve its or third-party copyrights. We will not pass any information or materials received from the ECB to any third party, except for production purposes.
4. Should we use the original master files of materials prepared by the ECB, we will preserve the integrity of the text.
5. We pledge to follow the reproduction rules for euro banknotes and coins as published in the Official Journal of the European Union and available on the ECB’s website at www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/reproduction/html/index.en.html.
6. If we use electronic media online, we will include a link to www.new-euro-banknotes.eu and we will inform the ECB of the material used and where it has been used. We will forward the links.
7. We understand that stocks of ECB materials for distribution are limited. We will inform the ECB of the number of copies distributed, the means of distribution as well as the target groups.
On behalf of the company/institution mentioned above, we declare that we will refrain from using any materials either in printed or electronic form provided by the ECB until our membership of the Partnership Programme has been confirmed.
We will be liable for any damages incurred by the ECB should we not act in accordance with this Letter of Intent. We also understand that the ECB reserves the right to terminate our membership at any time.


DISCLAIMER

This privacy notice is made on behalf of the European Central Bank (ECB) and applies to Havas 360, its sub-contractors and all central banks referred to as data processors below.
When you fill in the form on the website http://www.new-euro-banknotes.eu/, we collect personal information directly from you in order to provide you with information on euro banknotes. Your data will be used only for that purpose. You cannot receive information if you do not complete the form.
We keep information on your activity with us and delete it after three years of inactivity. We are committed to ensuring that your information is secure. In order to prevent unauthorised access or disclosure, we have put in place physical, electronic and managerial procedures to safeguard and secure the information we collect online.
We use this personal information to deal with your request(s), manage your account and offer you other ECB publications.
We disclose this information to our sub-contractor CetSI and on a need-to-know basis to the relevant data processors.

A. Your choices

1) You have the right to see the information that we have about you and to get mistakes corrected by contacting Havas 360;
2) You have the right to delete your account with Havas 360.

B. Important

Your information is protected by European Union law. National data protection laws apply in relation to the technical and organisational security measures to be applied by the data processors mentioned below, unless the data processor is the ECB. Contact details for the European Data Protection Supervisor can be found at http://ec.europa.eu/justice/data-protection/bodies/supervisor/index_en.htm.

C. How to reach us

C.1 Contact data of data controller

Sabine Eismann
European Central Bank
Sonnemannstrasse 20
60314 Frankfurt am Main
Germany
Phone: +49 69 1344 5312
Fax.: +49 69 1344 5775
E-mail: partnershipprogramme@ecb.europa.eu
www.ecb.europa.eu

C.2 Contact data of data processors

C.2.1 General data processors

Laurent Lé
Havas 360
29/30 quai de Dion Bouton
Puteaux Cedex 92817
France
Phone: +33 1 58 47 92 43
Fax: +33 1 58 47 86 00
www.havas360.fr

Jerome Ospitaletche
CetSI
93/105 rue Veuve Lacroix
92000 NANTERRE
Phone: +33 1 41 19 40 50

C.2.2 Data processor for Member States and third countries

See data controller.

D. Final provisions

Data controllers may change this privacy notice from time to time by updating this page. You should check this page occasionally to ensure that you are satisfied with any changes. This privacy notice is effective from 22 November 2013.

you have to accept conditions


close
close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Create an account