Skip to content
close
close
 

Zprávy a události

EUROSYSTÉM PŘEDSTAVUJE BANKOVKU 5 € ZE SÉRIE EUROPA

EUROSYSTÉM PŘEDSTAVUJE BANKOVKU 5 € ZE SÉRIE EUROPA

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes představil bankovku 5 € ze série Europa. Představení bankovky bylo hlavním bodem zahájení výstavy „Nová tvář eura“, která probíhá v Archeologickém muzeu ve Frankfurtu nad Mohanem od 11. ledna do 10. března 2013.


Od zavedení první série eurobankovek uběhlo více než deset let a nová bankovka 5 € tak může těžit z pokroku dosaženého v technologii výroby bankovek. Součástí nové bankovky jsou některé nové a zdokonalené ochranné prvky. Ve vodoznaku a na hologramu je zobrazena podobizna Európy, postavy z řecké mytologie. Od ní je také název této série bankovek odvozen. Nápadné „smaragdově zelené číslo“ mění barvu ze smaragdově zelené na tmavě modrou a vytváří světelný efekt, který se pohybuje nahoru a dolů. Při levém a pravém okraji je bankovka opatřena řadou krátkých plastických čar usnadňujících její identifikaci, zejména pro zrakově postižené.

Počítá se s tím, že tyto ochranné prvky budou součástí všech nových bankovek. Lze je snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

Bankovky nové série nadále zobrazují „epochy a slohy“ první série a používají i stejné hlavní barvy. Bankovka 5 € bude vydána jako první počínaje 2. květnem 2013. Ostatní nominální hodnoty, tj. 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €, budou uváděny do oběhu během několika příštích let, a to v uvedeném pořadí.

Bankovky první série budou nejdříve v oběhu společně s novou sérií, postupně však budou z oběhu stahovány a nakonec přestanou být zákonným platidlem. Přesné datum bude oznámeno s dostatečným předstihem. Bankovky první série si však stále zachovají svou hodnotu a jejich výměna u národních centrálních bank zemí eurozóny nebude nijak časově omezena.

Více informací je k dispozici v informačních materiálech pro média a na internetových stránkách www.novatvareura-cs.eu. Součástí internetových stránek je také „Euro Cash Academy“, naučná hra, která zábavným způsobem přibližuje novou bankovku 5 € i ostatní eurobankovky. Kromě výše uvedeného budou v dubnu 2013 rozeslány bankám, obchodům a dalším podnikům v eurozóně letáčky o nové bankovce 5 €. Všechna tato opatření by měla veřejnosti i profesionálním zpracovatelům hotovosti umožnit, aby se s novými bankovkami včas seznámili a aby zavedení série Europa proběhlo hladce.

Evropská centrální banka
 Generální ředitelství pro komunikaci a jazykové služby
 Tiskový a informační odbor
 Kaiserstrasse 29, D-60311 Frankfurt am Main
 Tel.: 0049 69 1344 7455, Fax: 0049 69 1344 7404
Internet: http://www.ecb.europa.eu

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.


close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Log in

Forgotten your password?

*Required data


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

A confirmation of the availability of the publications requested will be sent to the name and address indicated in your account. If you would like to send the publications to another address, please indicate this below.

* Required data
** The publications are available free of charge from the ECB as long as stocks last.


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

* Required data


TERMS AND CONDITIONS


LETTER OF INTENT

We wish to use the electronic media and/or print media produced by the European Central Bank (ECB) to inform others. We declare that:
1. Any information or materials received from the ECB will be used for information purposes only.
2. We will not use the “€ OUR MONEY” logo for purposes that could be detrimental to the euro, or for commercial or advertising purposes, and we will adhere to the style guidelines provided in the Partnership Programme.
3. Any electronic materials, pictures, files or documents provided by the ECB will remain its sole property. The ECB will reserve its or third-party copyrights. We will not pass any information or materials received from the ECB to any third party, except for production purposes.
4. Should we use the original master files of materials prepared by the ECB, we will preserve the integrity of the text.
5. We pledge to follow the reproduction rules for euro banknotes and coins as published in the Official Journal of the European Union and available on the ECB’s website at www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/reproduction/html/index.en.html.
6. If we use electronic media online, we will include a link to www.new-euro-banknotes.eu and we will inform the ECB of the material used and where it has been used. We will forward the links.
7. We understand that stocks of ECB materials for distribution are limited. We will inform the ECB of the number of copies distributed, the means of distribution as well as the target groups.
On behalf of the company/institution mentioned above, we declare that we will refrain from using any materials either in printed or electronic form provided by the ECB until our membership of the Partnership Programme has been confirmed.
We will be liable for any damages incurred by the ECB should we not act in accordance with this Letter of Intent. We also understand that the ECB reserves the right to terminate our membership at any time.


DISCLAIMER

This privacy notice is made on behalf of the European Central Bank (ECB) and applies to Havas 360, its sub-contractors and all central banks referred to as data processors below.
When you fill in the form on the website http://www.new-euro-banknotes.eu/, we collect personal information directly from you in order to provide you with information on euro banknotes. Your data will be used only for that purpose. You cannot receive information if you do not complete the form.
We keep information on your activity with us and delete it after three years of inactivity. We are committed to ensuring that your information is secure. In order to prevent unauthorised access or disclosure, we have put in place physical, electronic and managerial procedures to safeguard and secure the information we collect online.
We use this personal information to deal with your request(s), manage your account and offer you other ECB publications.
We disclose this information to our sub-contractor CetSI and on a need-to-know basis to the relevant data processors.

A. Your choices

1) You have the right to see the information that we have about you and to get mistakes corrected by contacting Havas 360;
2) You have the right to delete your account with Havas 360.

B. Important

Your information is protected by European Union law. National data protection laws apply in relation to the technical and organisational security measures to be applied by the data processors mentioned below, unless the data processor is the ECB. Contact details for the European Data Protection Supervisor can be found at http://ec.europa.eu/justice/data-protection/bodies/supervisor/index_en.htm.

C. How to reach us

C.1 Contact data of data controller

Sabine Eismann
European Central Bank
Sonnemannstrasse 20
60314 Frankfurt am Main
Germany
Phone: +49 69 1344 5312
Fax.: +49 69 1344 5775
E-mail: partnershipprogramme@ecb.europa.eu
www.ecb.europa.eu

C.2 Contact data of data processors

C.2.1 General data processors

Laurent Lé
Havas 360
29/30 quai de Dion Bouton
Puteaux Cedex 92817
France
Phone: +33 1 58 47 92 43
Fax: +33 1 58 47 86 00
www.havas360.fr

Jerome Ospitaletche
CetSI
93/105 rue Veuve Lacroix
92000 NANTERRE
Phone: +33 1 41 19 40 50

C.2.2 Data processor for Member States and third countries

See data controller.

D. Final provisions

Data controllers may change this privacy notice from time to time by updating this page. You should check this page occasionally to ensure that you are satisfied with any changes. This privacy notice is effective from 22 November 2013.

you have to accept conditions


close
close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Create an account