Skip to content
close
close
 

Zprávy a události

ECB a její partneři podepsali memorandum o porozumění týkající se nové bankovky 20 €

ECB a její partneři podepsali memorandum o porozumění týkající se nové bankovky 20 €

23.7.2015


  • Memorandum o porozumění má za cíl zajistit, aby stroje na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti napříč eurozónou byly připraveny od 25. listopadu 2015 přijímat novou bankovku 20 €.
  • Partneři budou o nové bankovce 20 € informovat osoby a subjekty, se kterými jsou v kontaktu.
  • ECB a národní centrální banky Eurosystému budou partnerům při testování a upravování uvedených strojů a zařízení i nadále poskytovat pomoc.

Evropská centrální banka dnes s evropskými odvětvovými sdruženími, výrobci strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti a dalšími partnery podepsala memorandum o porozumění. Tento krok je posílením Programu partnerství ECB, který přispěl k hladkému zavedení nových bankovek 10 € v roce 2014.

Smluvní strany memoranda se dohodly využít veškerých možností, aby zajistily, že stroje na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti a prodejní automaty budou novou bankovku 20 € přijímat nejpozději do 25. listopadu 2015, tedy v den, kdy budou tyto nové bankovky uvedeny do oběhu. Výrobci strojů a zařízení se dále zavázali, že svým zákazníkům dodají nezbytné softwarové a hardwarové aktualizace co nejdříve, aby jim tak na úpravu těchto strojů a zařízení poskytli dostatek času.

Yves Mersch, člen Výkonné rady ECB, uvedl: „ECB, národní centrální banky i naši odvětvoví partneři – ti všichni hrají v přípravách na uvedení nových bankovek do oběhu svoji roli. Memorandum o porozumění, které jsme dnes podepsali, zdůrazňuje náš společný závazek a odpovědnost zajistit, aby od 25. listopadu mohli občané v celé eurozóně používat nové bankovky 20 € hladce na kterémkoli místě.“

S cílem pomoci účastníkům Partnerského programu se na zavedení nové bankovky 20 € připravit, jsou nové bankovky k dispozici pro testování a úpravy a ECB a národní centrální banky Eurosystému poskytují informační materiály již od února 2015. Po celé Evropě je nyní 450 partnerů. Program poskytuje výrobcům strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti, obsluze uvedených strojů a zařízení a dalším zainteresovaným subjektům v bankovním odvětví podporu, aby mohli o nových eurobankovkách informovat své zaměstnance a zákazníky a zajistit včasné úpravy uvedených strojů a zařízení.

Případné dotazy médií zodpoví Rocío González na telefonním čísle: +49 69 1344 6451

Poznámky:

Memorandum o porozumění týkající se úpravy strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti na novou bankovku 20 € je k dispozici zde (pouze v angličtině).

Seznam partnerů, kteří podepsali memorandum o porozumění, je k dispozici zde.


Evropská centrální banka
Generální ředitelství pro komunikaci, odbor pro vztahy s médii ve světě
Sonnemannstrasse 20, 60314 Frankfurt am Main, Německo
Tel.: +49 69 1344 7455
Email: media@ecb.europa.eu | internet: http://www.ecb.europa.eu | Kontakty pro média

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.


close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Log in

Forgotten your password?

*Required data


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

A confirmation of the availability of the publications requested will be sent to the name and address indicated in your account. If you would like to send the publications to another address, please indicate this below.

* Required data
** The publications are available free of charge from the ECB as long as stocks last.


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

* Required data


TERMS AND CONDITIONS


LETTER OF INTENT

We wish to use the electronic media and/or print media produced by the European Central Bank (ECB) to inform others. We declare that:
1. Any information or materials received from the ECB will be used for information purposes only.
2. We will not use the “€ OUR MONEY” logo for purposes that could be detrimental to the euro, or for commercial or advertising purposes, and we will adhere to the style guidelines provided in the Partnership Programme.
3. Any electronic materials, pictures, files or documents provided by the ECB will remain its sole property. The ECB will reserve its or third-party copyrights. We will not pass any information or materials received from the ECB to any third party, except for production purposes.
4. Should we use the original master files of materials prepared by the ECB, we will preserve the integrity of the text.
5. We pledge to follow the reproduction rules for euro banknotes and coins as published in the Official Journal of the European Union and available on the ECB’s website at www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/reproduction/html/index.en.html.
6. If we use electronic media online, we will include a link to www.new-euro-banknotes.eu and we will inform the ECB of the material used and where it has been used. We will forward the links.
7. We understand that stocks of ECB materials for distribution are limited. We will inform the ECB of the number of copies distributed, the means of distribution as well as the target groups.
On behalf of the company/institution mentioned above, we declare that we will refrain from using any materials either in printed or electronic form provided by the ECB until our membership of the Partnership Programme has been confirmed.
We will be liable for any damages incurred by the ECB should we not act in accordance with this Letter of Intent. We also understand that the ECB reserves the right to terminate our membership at any time.


DISCLAIMER

This privacy notice is made on behalf of the European Central Bank (ECB) and applies to Havas 360, its sub-contractors and all central banks referred to as data processors below.
When you fill in the form on the website http://www.new-euro-banknotes.eu/, we collect personal information directly from you in order to provide you with information on euro banknotes. Your data will be used only for that purpose. You cannot receive information if you do not complete the form.
We keep information on your activity with us and delete it after three years of inactivity. We are committed to ensuring that your information is secure. In order to prevent unauthorised access or disclosure, we have put in place physical, electronic and managerial procedures to safeguard and secure the information we collect online.
We use this personal information to deal with your request(s), manage your account and offer you other ECB publications.
We disclose this information to our sub-contractor CetSI and on a need-to-know basis to the relevant data processors.

A. Your choices

1) You have the right to see the information that we have about you and to get mistakes corrected by contacting Havas 360;
2) You have the right to delete your account with Havas 360.

B. Important

Your information is protected by European Union law. National data protection laws apply in relation to the technical and organisational security measures to be applied by the data processors mentioned below, unless the data processor is the ECB. Contact details for the European Data Protection Supervisor can be found at http://ec.europa.eu/justice/data-protection/bodies/supervisor/index_en.htm.

C. How to reach us

C.1 Contact data of data controller

Sabine Eismann
European Central Bank
Sonnemannstrasse 20
60314 Frankfurt am Main
Germany
Phone: +49 69 1344 5312
Fax.: +49 69 1344 5775
E-mail: partnershipprogramme@ecb.europa.eu
www.ecb.europa.eu

C.2 Contact data of data processors

C.2.1 General data processors

Laurent Lé
Havas 360
29/30 quai de Dion Bouton
Puteaux Cedex 92817
France
Phone: +33 1 58 47 92 43
Fax: +33 1 58 47 86 00
www.havas360.fr

Jerome Ospitaletche
CetSI
93/105 rue Veuve Lacroix
92000 NANTERRE
Phone: +33 1 41 19 40 50

C.2.2 Data processor for Member States and third countries

See data controller.

D. Final provisions

Data controllers may change this privacy notice from time to time by updating this page. You should check this page occasionally to ensure that you are satisfied with any changes. This privacy notice is effective from 22 November 2013.

you have to accept conditions


close
close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Create an account