Skip to content
close
close
 

Zprávy a události

NOVÁ BANKOVKA 10 € – KRÁTKÝ ROZHOVOR S TONEM ROOSEM, ŘEDITELEM PRO BANKOVKY, ECB

NOVÁ BANKOVKA 10 € – KRÁTKÝ ROZHOVOR S TONEM ROOSEM, ŘEDITELEM PRO BANKOVKY, ECB

2. června 2014 ve Frankfurtu nad Mohanem, Německo


Jak pokračují přípravy na zavedení nových bankovek 10 € v září?
Ton Roos: Nové desetieurové bankovky zavedeme letos 23. září v rámci našeho pokračujícího úsilí o zabezpečení eurobankovek proti padělání a zajištění toho, aby 334 milionů lidí v celé eurozóně mělo i nadále důvěru ve své peníze.

Jsme spokojeni s úsilím, které všichni dosud vynaložili, a jsme si jistí, že zavedení proběhne hladce. Jde o složitou operaci, ale již od vývojové fáze jsme byli v úzkém kontaktu s hlavními zainteresovanými stranami, včetně výrobců a dodavatelů strojů a zařízení na ověřování pravosti bankovek a jejich zpracování, odvětví prodejních automatů, firem zajišťujících převoz peněz a všech ostatních, jejichž podnikání závisí na zpracování bankovek.

Víme, že se usilovně snaží připravit na zavedení nových bankovek a že udělají vše potřebné pro to, aby na jejich přijímání své stroje a zařízení včas upravili.

Loni se vyskytly jisté problémy s novými bankovkami 5 €. Co ECB a národní centrální banky udělaly pro zajištění toho, že se to nebude opakovat?
Ano, jsme si dobře vědomi, že v některých zemích byly loni problémy s bankomaty, které nebyly včas upraveny pro přijímání nových pětieurových bankovek. Myslím, že si všichni vzali z této zkušenosti ponaučení. Pokud jde o nové desetieurové bankovky, začali jsme dříve a intenzivněji spolupracovat s výrobci a provozovateli strojů a zařízení na ověřování pravosti bankovek a jejich zpracování, abychom jim pomohli pochopit, co je třeba udělat, a poskytli jim nezbytnou podporu.
Například jsme u nových desetieurových bankovek mnohem dříve zahájili testovací program na místě, abychom všem dali více času na úpravu jejich strojů a zařízení, a také jsme značně zjednodušili vypůjčování bankovek od národních centrálních bank s pružnějším zajištěním a bezpečnostními opatřeními.

Je ještě něco, co by výrobci a provozovatelé strojů a zařízení na ověřování pravosti bankovek a jejich zpracování mohli nebo měli před zavedením bankovek dělat?
Jsme si jistí, že většina výrobců a provozovatelů už dělá správné kroky. Z naší strany, jak ECB, tak národních centrálních bank, poskytneme veškerou možnou podporu, ale každý, kdo je odpovědný za stroje a zařízení na ověřování pravosti bankovek a jejich zpracování, ví, že nakonec je jejich odpovědností předejít zklamání svých zákazníků tím, že zkontrolují, zda jsou všechny jejich stroje a zařízení připraveny co nejdříve zpracovávat nové desetieurové bankovky. Vypůjčit si nové bankovky před jejich vydáním je snadné, a každý, kdo to bude potřebovat, může kontaktovat buď nás v ECB, nebo se přímo obrátit na svoji národní centrální banku.
 


Evropská centrální banka
Generální ředitelství pro komunikaci a jazykové služby
Kaiserstrasse 29, 60311 Frankfurt nad Mohanem, Německo
Tel.: +49 69 1344 7455
E-mail: info@ecb.europa.eu | internet: http://www.ecb.europa.eu | Kontakty pro média

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.


close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Log in

Forgotten your password?

*Required data


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

A confirmation of the availability of the publications requested will be sent to the name and address indicated in your account. If you would like to send the publications to another address, please indicate this below.

* Required data
** The publications are available free of charge from the ECB as long as stocks last.


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

* Required data


TERMS AND CONDITIONS


LETTER OF INTENT

We wish to use the electronic media and/or print media produced by the European Central Bank (ECB) to inform others. We declare that:
1. Any information or materials received from the ECB will be used for information purposes only.
2. We will not use the “€ OUR MONEY” logo for purposes that could be detrimental to the euro, or for commercial or advertising purposes, and we will adhere to the style guidelines provided in the Partnership Programme.
3. Any electronic materials, pictures, files or documents provided by the ECB will remain its sole property. The ECB will reserve its or third-party copyrights. We will not pass any information or materials received from the ECB to any third party, except for production purposes.
4. Should we use the original master files of materials prepared by the ECB, we will preserve the integrity of the text.
5. We pledge to follow the reproduction rules for euro banknotes and coins as published in the Official Journal of the European Union and available on the ECB’s website at www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/reproduction/html/index.en.html.
6. If we use electronic media online, we will include a link to www.new-euro-banknotes.eu and we will inform the ECB of the material used and where it has been used. We will forward the links.
7. We understand that stocks of ECB materials for distribution are limited. We will inform the ECB of the number of copies distributed, the means of distribution as well as the target groups.
On behalf of the company/institution mentioned above, we declare that we will refrain from using any materials either in printed or electronic form provided by the ECB until our membership of the Partnership Programme has been confirmed.
We will be liable for any damages incurred by the ECB should we not act in accordance with this Letter of Intent. We also understand that the ECB reserves the right to terminate our membership at any time.


DISCLAIMER

This privacy notice is made on behalf of the European Central Bank (ECB) and applies to Havas 360, its sub-contractors and all central banks referred to as data processors below.
When you fill in the form on the website http://www.new-euro-banknotes.eu/, we collect personal information directly from you in order to provide you with information on euro banknotes. Your data will be used only for that purpose. You cannot receive information if you do not complete the form.
We keep information on your activity with us and delete it after three years of inactivity. We are committed to ensuring that your information is secure. In order to prevent unauthorised access or disclosure, we have put in place physical, electronic and managerial procedures to safeguard and secure the information we collect online.
We use this personal information to deal with your request(s), manage your account and offer you other ECB publications.
We disclose this information to our sub-contractor CetSI and on a need-to-know basis to the relevant data processors.

A. Your choices

1) You have the right to see the information that we have about you and to get mistakes corrected by contacting Havas 360;
2) You have the right to delete your account with Havas 360.

B. Important

Your information is protected by European Union law. National data protection laws apply in relation to the technical and organisational security measures to be applied by the data processors mentioned below, unless the data processor is the ECB. Contact details for the European Data Protection Supervisor can be found at http://ec.europa.eu/justice/data-protection/bodies/supervisor/index_en.htm.

C. How to reach us

C.1 Contact data of data controller

Sabine Eismann
European Central Bank
Sonnemannstrasse 20
60314 Frankfurt am Main
Germany
Phone: +49 69 1344 5312
Fax.: +49 69 1344 5775
E-mail: partnershipprogramme@ecb.europa.eu
www.ecb.europa.eu

C.2 Contact data of data processors

C.2.1 General data processors

Laurent Lé
Havas 360
29/30 quai de Dion Bouton
Puteaux Cedex 92817
France
Phone: +33 1 58 47 92 43
Fax: +33 1 58 47 86 00
www.havas360.fr

Jerome Ospitaletche
CetSI
93/105 rue Veuve Lacroix
92000 NANTERRE
Phone: +33 1 41 19 40 50

C.2.2 Data processor for Member States and third countries

See data controller.

D. Final provisions

Data controllers may change this privacy notice from time to time by updating this page. You should check this page occasionally to ensure that you are satisfied with any changes. This privacy notice is effective from 22 November 2013.

you have to accept conditions


close
close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Create an account